Boční brašny na motorku

ex505_wolfman_luggage.jpg
Zvolit raději brašny nebo kufry? Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, proto jsme se pokusili sepsat základní rozdíly, výhody i nevýhody obou řešení.

 

Po stovkách tisícíc kilometrech s různými druhy kufrů přišel čas zkusit i něco jiného. Hlavni motivací a důvodem bylo lákadlo v podobě nižší váhy a menší velikosti brašen, ve srovnání s hliníkovými kufry. Nízká váha je důležitá především na nezpevněných komunikacích, kde se často pohybujete nízkou rychlostí ve které je každý kilogram znát.

 Váha brašen je ve srovnání s kufry zanedbatelná, kufr váží okolo 5kg, brašna pár set gramů. Máme tedy 10kg k dobru. Další výhodou pro ovládání motorky je i menší rozměr brašen a schopnost přizpůsobit svou velikost obsahu. Brašny nezavazí, když nejsou plné zásob, další výhodou je že v nich zbytek obsahu nepoletuje když se prostor uvolní. 


 Zvlášť pro slabší stroje se pak hodí nižší aerodynamický odpor, nejen kvůli výkonu motoru, ale i větší stabilitě ve vyšších rychlostech. Lehčí motorky a ty s méně tuhým rámem se dokáží nekontrolovaně rozkmitat už v rychlostech okolo 100km/h. Brašny tento nepříjemný efekt velice účinně potlačují. Potěší i nižší spotřeba paliva.
 A nevýhody? Těch samozřejmě není málo. Asi tou největší je nižší komfort při balení obsahu do zavazadel, do kufru pohodlně nahážete veškerý obsah, zaklapnete víko a je hotovo.

  Brašny je potřeba dobře uzavřít aby byla zachována vodotěsnost, bez obsahu se jejich tvar bortí.

  Další velkou nevýhodou je podstatně nižší odolnost vůči odcizení, rozříznout měkkou stěnu není větší problém, případně ukradnout celou tašku. Cenné věci tedy neustále s sebou. Tašky mají i menší objem, organizace v nich také není nejjednodušší. Při pádu se brašna promáčkne a může tak dojít poměrně lehce k poškození nákladu. 

   Jaký způsob uložení věcí na cestu zvolit tedy závisí na typu motocyklu, terénu i na požadavcích uživatele:

  Brašny - vhodné do terénu, pro menší množství věcí, pro slabší a lehčí  motorky
  plusy: nízká váha, menší velikost, přizpůsobivost obsahu
  minusy: nízké zabezpečení, manší kapacita, malý komfort balení 
 
 Kufry - ideální na silnici, pro náročnější cestovatele na komfort na cestách (více věcí s sebou, pohodlnější balení), pro silnější motocykly s dobrýmí jízdními vlastnostmi
  plusy: luxusní balení, přehlednost a organizace nákladu, bezpečnost, ochrana obsahu před poškozením nárazem, velká kapacita 
  minusy: vysoká váha, velké a někdy nebezpečné především pro nohy jezdce, horší vlastnosti ve vysokých rychlostech, spotřeba paliva

Kompletní nabídku bočních brašen najdete zde: Boční brašny a vaky

Pokud si nebudete jisti výběrem, rádi poradíme i doporučíme vhodné brašny pro Vaši motorku, případně i vhodné držáky.