Zavazadla na motocyklu

Způsobů jak využít motocykl pro přepravu nejrůznějších potřeb na cesty je mnoho. Základní a nejčastější variantou jsou různé typy kufrů, umístěných po boku motocyklu, nebo za sedadlem spolujezdce (tzv. topcase).

 

Kufry mohou byt buď pevné, vyrobené z hliníku, plastu, nebo měkké, vyrobené z textilních materiálů, více či méně odolných prodření a dešti. Doplňkově můžeme kufry nebo tašky umístit na nádrž motocyklu (tankbag), nebo po jejích stranách. Oba druhy zavazadlových prostorů mají své výhody i zápory. Hliníkové kufry jsou obvykle vodotěsné, umožňují navíc pohodlné uspořádání obsahu do sekcí. Nevýhodou je jejich vyšší hmotnost a trvale velké rozměry.


Kategorii s naší nabídkou kufrů najdete tady: Horní kufry, topcase a Boční kufry, side cases, nebo kategoriích s konkrétním typem motocyklu.

kft_06_799_70100b_1

   

Měkké zavazadlové prostory, tedy tašky jsou lehké, pokud nejsou naplno využity i menší než kufry. Obsah jejich útrob není tak náchylný k poškozeni na hrbatých cestách tak jako volně ten ložený v pevných kufrech. Nevěřili by jste jak bude vypadat paštika v alobalovém obalu a par rajčat po 2km hrbolaté polní cesty.  V tomto ohledu jsou tašky vůči nákladu mnohem přívětivější. Naopak řešením pro kufry může být systém krabiček a vnitřních tašek do kufrů. Ty zajistí menší pohyb obsahu a zabrání promíchaní tekutin z oblečením či elektronikou.

Zde můžete navštívit kategorii Brašny a vaky

kriega-gsa-combo54_1
 Nejběžnější kombinací je topcase nahoře, plus dva postranní kufry (sidecase). Při volbě kufrů berte v potaz nejen jejich objem, ale i způsob jejich upevnění na motocykl a držáky. Liší se rychlostí a jednoduchostí, záleží na tom jak často plánujete kufry sundávat. Důležitý je materiál kufrů, pokud plánujete jezdit mimo asfalt, volte hliníkové, jsou odolné, neprasknou a daji se vyklepat.  kufry_komplet

   Důležité je i zpracování drzaků, některé jsou připevněny rychlospojkami, upadnou pří prvním pádu. Nejlepší je klasika, kruhový průřez a klasické šrouby. Pokud výrobce motocyklu dodává i kufry, vyplatí se zvážit i tuto možnost, výhodou je obvykle dobře zpracování, možnost použití jednoho klíčku na zapalování i zavazadla. Nevýhodou bývá často velmi vysoká cena, kterou nespravedlní žádná výhoda. 

Držáky bočních kufrů BMW R1200GS LC R1250GS
Držáky bočních kufrů BMW R1200GS 04-12

Držáky bočních kufrů BMW F850GS
Držáky bočních kufrů BMW F800GS
Držáky bočních kufrů Honda Africa Twin CRF1100L
Držáky bočních kufrů Honda Africa Twin CRF1000L
Držáky bočních kufrů Yamaha Tenere 700

Další modely držáků najdete v kategoriích u konkrétního motocyklu.

drzaky2
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.